У сучасному суспільстві куріння є поширеною звичкою серед різних груп населення, в тому числі серед жінок, підлітків і навіть дітей. Згідно зі статистичними даними у світі налічується близько 1 млрд. людей, які регулярно вживають тютюн. Нікотинова залежність – серйозна небезпека для здоров’я, так як, перш за все, знижується опірність організму курця до нових захворювань і ускладнюється перебіг вже наявних хвороб.
Інформацію про шкоду куріння переконливо демонструє той факт, що в тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких 250 є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними, а понад 50 – канцерогенними. Найбільшу небезпеку представляють смоли, нікотин, чадний газ, що входять до складу тютюнового диму.
В організмі людини немає жодного органу або системи, які б не зазнавали руйнівного впливу від тютюнового диму і його складових речовини:
– За даними ВООЗ, у всьому світі куріння є причиною 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту, який, за статистикою, виникає у 88% курців.
Тютюновий дьоготь є, як мінімум, подразником для дихальних шляхів і легенів. У легенях людини з нікотиновою залежністю осідають і накопичуються смоли, які спричинюють пошкодження альвеолярних мішечків, блокуючи механізм самоочищення легенів – це призводить до розвитку бронхіту, емфіземи легенів, пневмонії тощо. Небезпечними є всі без винятку компоненти тютюнового диму, особливо канцерогенні, що провокують до ракові захворювання.
Рак легенів – важка онкологія, характеризується надзвичайно високою летальністю. Смертність від нього підвищується прямо пропорційно числу щоденно викурених сигарет. Люди, що викурюють до 10 цигарок в день, страждають на рак легенів в 10 разів частіше, ніж некурці, а ті, що викурюють 40 цигарок і більше – в 30 разів. Не є винятком виникнення ракових пухлин нижньої губи, порожнини рота, гортані, бронхів.
– За даними ВООЗ, у всьому світі куріння також є причиною 25% смертей від ішемічної хвороби серця. Серце курця страждає в результаті спазму судин, порушується їх структура через негативний вплив смол, утворюються атеросклеротичні бляшки, що призводить до високого ризику тромбоутворення і закупорки судин. Крім цього, тривале куріння обумовлює хронічну гіпоксемію (знижений вміст кисню в крові) – чадний газ, потрапляючи з тютюновим димом, значно зменшує обсяг кисню, який надходить в усі життєво важливі органи, в тому числі і серце. Такі порушення призводять до виникнення серйозних захворювань серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт, атеросклероз) і у курців зустрічаються значно частіше.
Куріння також призводить до патологічних змін:
– органів шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка шлунка, рак шлунка), а це сприяє зниженню моторної функції шлунка і кишечника, негативно впливає на стан і функціональну активність печінки. Смертність від хвороб органів травлення – виразки шлунка і дванадцятипалої кишки – у курців в 3,5 разів вища, ніж у осіб, які не мають цієї пагубної звички.
– органів сечостатевої системи (безпліддя, імпотенція). Різні порушення статевої сфери, викликані звуженням судин малого таза, у людей, що палять зустрічаються в 3 рази частіше, ніж у некурців.
Серйозну небезпеку становлять канцерогени (радіоактивні речовини, важкі метали), наявні в тютюновому димі, які при вдиханні потрапляють в бронхи і легені, а з регулярним заковтуванням слини під час куріння – безпосередньо в органи травлення. Шкідливі сполуки накопичуються в організмі, викликають мутацію клітин, пошкоджуючи структуру ДНК, пригнічують протипухлинний імунітет, що в результаті призводить до виникнення онкологічних захворювань.
Особливо вражається організм жінки, яка палить в період вагітності і грудного вигодовування – високий ризик самовільних абортів, передчасних пологів, народження дітей з вродженими аномаліями і, в багатьох випадках, з низькою (<2500 г) масою тіла, відставання дитини після народження у фізичному і розумовому розвитку .
Доведено, що куріння сприяє прискореному біологічному старінню – функціональні показники організму не відповідають віку – можуть порушуватися функції зору і слуху, опорно-рухового апарату. Також нікотин негативно впливає на зовнішність – погіршується стан шкіри, зубів, волосся.
Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує! Вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння) завдає такої ж шкоди здоров’ю, як і безпосереднє вживання тютюну в будь-якій формі.
Пам’ятайте, куріння тютюну (як звичайних сигарет, так і кальяну) викликає психологічну і фізичну залежність і призводить до непоправних негативних наслідків для організму. Усвідомлення шкоди тютюну є дієвою мотивацією, що допомагає подолати тягу!
Відмовтеся від куріння раз і назавжди, і Ви збережете своє здоров’я, здоров’я своїх дітей і оточуючих
Курці недостатньо знають про шкідливість електронних пристроїв
Споживачі тютюнової продукції недостатньо обізнані, що електронні пристрої є не менш небезпечні, ніж традиційні сигарети.
Про це свідчить презентоване в Укрінформі опитування Київського міжнародного інституту соціології щодо ефективності інформаційної кампанії «Безпечного куріння не існує» та обізнаності молоді з ризиками використання електронних пристроїв для куріння.
Соціологічне опитування супроводжувалося інформаційною кампанією серед споживачів електронних засобів куріння, після чого порівняли ставлення цільової аудиторії до і після кампанії – розповів дослідник, координатор проєктів КМІС Олександр Щербатюк.
«71% цільової аудиторії обізнані, що використання електронних сигарет або пристроїв для нагрівання тютюну шкідливі для здоров’я. Водночас як до, так і після інформаційної кампанії молоді люди недостатньо свідомі того, що електронні засоби куріння не є безпечнішими за звичайні. Майже половина, за даними дослідження, як до кампанії, так і після неї поділяють думку, що електронні пристрої для куріння менш шкідливі, ніж інші вироби тютюнової продукції», – зазначив він.
Згідно з дослідженням, споживачі як до інформаційної кампанії (39%), так і після неї (37%) вірять, що електронні сигарети або прилади для нагрівання тютюну допомагають кинути курити звичайні сигарети. А 41% до кампанії та 39% після неї схильні вважати, що пасивне куріння електронних сигарет менш шкідливе, ніж звичайних.
Читайте також: Курці електронних сигарет залежніші від нікотину – онколог
«Тобто, можна сказати, що представники цільової аудиторії загалом усвідомлюють шкідливість електронних пристроїв для куріння, проте значною мірою схильні вважати їх менш шкідливими у порівнянні зі звичайними сигаретами», – констатував Щербатюк.
Дослідження також показує, що причини куріння електронних сигарет залишаються незмінні впродовж усього дослідження, попри обізнаність цільової аудиторії завдяки проведеній інформаційній кампанії.
«У порівнянні з опитуванням до інформаційної кампанії причини користування такими пристроями залишаються найбільш поширеними. Найчастіше молоді люди використовують електронні сигарети або прилади для нагрівання тютюну за прикладом інших – друга чи члена родини, які вже ними користувалися. Також поширеними причинами використання є цікавість або отримання задоволення, щоб розслабитися, проекспериментувати, зняти напругу тощо», – зазначив Щербатюк.
Читайте також: Паління сприяє розвитку важких форм COVID-19 – ВООЗ
Соціологічне дослідження проводилося з вересня 2020 року до лютого 2021 року у 6 фокус-групах, опитано 800 учасників.
У дослідженні наголошується, що престижність куріння рік у рік зменшується, тож тютюнова індустрія знаходить нові шляхи, аби знову перетворити його на тренд. Щоб нав’язати людям нову парадигму куріння, тютюнові компанії позиціонують нові електронні пристрої як ефективний засіб відмови від куріння та безпечніші вироби у порівнянні з традиційними сигаретами.
Відповідно до звітів ВООЗ, опублікованих у 2020 році, відсутні дані стосовно того, що електронні пристрої для куріння менш шкідливі, ніж звичайні сигарети. Також ВООЗ не рекомендує користуватися електронними пристроями при відмові від куріння
Куріння забруднює навколишнє середовище, крім шкоди здоров’ю
El дим Ця звичка шкідлива для здоров’я, але вона також негативно впливає на Середа.
Тютюн виробляє забруднення атмосфери, вирубка лісів, зміна клімату, утворення відходів та лісові пожежі.
Сьогодні в більшості міст існують обмеження на куріння в закритих приміщеннях, тому курці виходять на вулицю і виробляють викиди газу та токсичні забруднювачі атмосфери.
Щороку підраховується, що у світі виробляється близько 4,5 трильйонів недопалок або сигарет. Цим недопалкам потрібно 25 років для розкладання в навколишньому середовищі.
Найважливіші компоненти сигарета – смола та нікотин можуть забруднювати до 50 літрів води, крім того, що вбивають рибу, птахів та тварин, які контактують з цим залишком.
Крім того, з великої кількості паперу виготовляють сигарети та упаковки.
L Лісові пожежі Вони, як правило, виробляються у великій частці з потьмянішими недопалками. Але це також сприяє вирубка лісів оскільки ліси вирубуються для вирощування тютюну через великий попит на цей продукт на ринку.
На закінчення це не тільки шкодить здоров’ю курця, а також оточуючих людей, а й породжує або посилює глобальні екологічні проблеми.
Куріння – це не безневинний приватний вчинок, який зачіпає лише того, хто його робить, але його екологічні наслідки поширюються, і з такою кількістю людей, які цим займаються, вже є мільйони людей, які палять щодня.
Якщо ми зацікавлені в турботі про навколишнє середовище та співпраці в покращенні якості життя на планеті, ми повинні кинути палити.
Тютюнова промисловість є однією з найважливіших у світі та тих, які найбільше лобіюють у різних місцях, щоб споживання тютюну не було обмеженим, але вони отримують прибуток від здоров’я людей, а також погіршують екологічні проблеми.
Кинути палити важко, але ви можете спробувати зробити це не тільки для нашого здоров’я та якості життя, але й для того, щоб подбати про навколишнє середовище.
Електронні сигарети є небезпечними та неефективними
Електронні сигарети — це пристрої, функція яких — випаровувати і доставляти в легені користувача хімічну суміш, яка містить нікотин, пропіленгліколь та інші речовини. Даний пристрій складається з електронної системи випаровування, акумуляторної ба тареї, електронного контролера і картриджів з рідиною, яка при використанні випаровується.
Безпека електронних сигарет не підтверджена науково. Дослідження показують, що вміст нікотину та інших хімічних речовин в різних виробах може варіюватися, і для споживача немає способу визначити, як}’ саме кількість нікотину він отримає при використанні конкретного виробу.
Згідно з висновками Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів МОЗ України, немає підстав відносити електронні сигарети до виробів медичного призначення та проводи ш їх лержавну реєстрацію у відповідності до чинних положень.
16 грудня 2012 року набув чинності Закон № 4844-УІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», який забороняє куріння електронних сигарет та тютюнових виробів у громадських га на робочих місцях.
В Україні електронні сигарети продаються як товар під кодом УКТ ЗЕД 8542, тобто «Схеми інтегровані електронні та електронні мікромодулі». Електронні сигарети рідповідають вимогам чинного санітарного законодавства України, але лише при застосуванні їх як електронних мікромодулів, а не лікарських засобів.
Ефективність електронних сигарет для припинення куріння науково не доведена. У 2013 році було опубліковано масштабне дослідження, яке охопило майже 6000 курців у 4 країнах. Воно показало, що ймовірність відмови від куріння у користувачів електронних сигарет не вище, ніж у тих, хто не користується ними.
Всесвітня організація охорони здоров’я та Міністерство охорони здоров’я України рекомендують громадянам утриматися від придбання та використання електронних сигарет, бо ці вироби не є безпечними для здоров’я і не пройшли відповідних випробувань.
Відмова від цигарок
Відмова від куріння – це процес, який потребує певних зусиль та часу. Як і кожен процес, він складається з послідовних етапів, кожен з яких має певні особливості та труднощі.
Для того, щоб досягти успіху і повністю позбутися залежності, потрібно пройти 5 етапів:
1. Люди, які знаходяться на цій стадії, ще не задумуються над тим, щоб кинути курити, і навіть готові захищати свою залежність, мотивуючи це тим, що кинути складно.
2. На цій стадії курці розглядають можливість кинути курити у найближчому майбутньому (наприклад, у найближчі півроку чи навіть швидше).
3. На цій стадії курець приймає рішення кинути і вже готовий це зробити. Він усвідомлює, що шкода від куріння є більшою, ніж переваги, та здійснює маленькі кроки у напрямку припинення куріння.
4. На цій стадії курець здійснює конкретні дії для того, щоб позбутися залежності. Тобто остання сигарета вже викурена, а далі можуть бути боротьба із синдромом відміни, самозаохочення та нагороди за кожен день без сигарет, підтримка друзів та близьких.
5. На цій стадії головне завдання вже колишнього курця утриматися від спокуси зірватися та закурити знову. Як і на попередньому етапі, потрібно докладати певних зусиль для того, щоб життя без сигарети стало новою звичкою.
Для того, щоб підтримувати власну мотивованість до припинення куріння, варто розібратися, які ж причини є пріоритетними саме для вас.
Для більшості людей основними причинами кинути курити : вплив куріння на організм, переваги для здоров’я, переваги для родини
Іншими вагомими причинами кинути курити можуть бути:
Зовнішній вигляд: Нікотин негативно впливає на шкіру, не дозволяючи їй нормально «дихати», від чого вона стає більш сухою та набуває сіруватого кольору. Через надмірну сухість шкіри навколо очей та рота швидше з’являються зморшки. А ще від куріння жовтіють зуби та кінчики пальців. Загалом, зовнішній вигляд людини погіршується.
Фізична форма: Курці мають значно гіршу фізичну форму, ніж некурці. Для них складніше займатися фізичними вправами, вони менш витривалі тощо.
Запах: Після того, як ви кинули курити , від вас не буде запаху тютюнового диму – дихання стане чистішим, волосся, одяг та пальці не смердітимуть тютюном.
Смакові відчуття: Після відмови від куріння значно покращуються відчуття смаку та запаху, що робить життя яскравішим та насиченішим.
Стан судин: У багатьох курців навіть в теплу погоду мерзнуть руки, ноги, або навіть все тіло. Це відбувається, як правило, у курців зі стажем. Все це переростає в вегетосудинну дистонію, оскільки від куріння звужуються судини і кров починає все повільніше циркулювати по тілу і надходити до кінцівок.
Часті застуди і бронхіт: Курці набагато частіше хворіють на ГРЗ, ГРВІ, бронхіти. У людини, яка палить, порушені дихальні механізми захисту від отрут і патогенів. Тютюн при горінні утворює випаровування хімікатів і часток у вигляді аерозолю, який включає не тільки нікотин, але ще і окислювачі, канцерогени і чадний газ. Сигаретний дим і його фізичні властивості сприяють відкладенню частинок в нижніх дихальних шляхах. Це в свою чергу завдає непоправної шкоди респіраторній функції організму.
Якість крові: Унаслідок постійного кисневого голодування в крові у курців утворюється підвищена кількість еритроцитів, що робить її більш щільною і в’язкою.
Дихальна система та сон: Курці часто кашляють під час сну і вранці, кашель може перерости в задуху. Раз на рік любителям нікотину потрібно робити флюорографію, оскільки куріння підвищує ризик захворіти на рак легенів.
Гармональний фон: Рівень статевих гормонів у чоловіків знижується, що також впливає на потенцію. Гормональний фон у жінок також порушується.
Серце: Під час паління відзначається посилений викид в кров адреналіноподібних речовин, у багатьох випадках створюють умови для ушкодження судинної стінки і міокарда. Крім того, вкрай несприятливо впливає на судинну стінку сам нікотин, який сприяє спазмам артерій серця і нижніх кінцівок. Все це може послужити безпосередньою причиною розвитку інфаркту міокарда.
Подільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.