Україна є членом ряду міжнародних організацій, у тому числі й Міжнародної конвенції захисту рослин (МКЗР) і Світової організації торгівлі (СОТ). Статтею 6 Угоди про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, яка є невід’ємною частиною Угоди про заснування Світової організації торгівлі, йдеться про адаптацію до регіональних умов, включаючи зони, вільні від шкідливих організмів або хвороб, та зони з незначною присутністю шкідливих організмів або хвороб.
З метою виконання фітосанітарних заходів країн партнерів України у міжнародній торгівлі, в тому числі і міжнародних договорів у сфері карантину та захисту рослин (зокрема, країн ЄАЕС, ЄС, КНР та інших), зменшення кількості надходження нотифікаційних повідомлень про невідповідність фітосанітарним заходам об’єктів регулювання, уникнення ризиків запровадження іноземними країнами тимчасових заборон щодо імпорту вітчизняної продукції, а також покращення фітосанітарного стану місць вирощування сільськогосподарської продукції Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області повідомляє, що якщо ваше господарство в подальшому планує відправляти на експорт сільськогосподарську продукцію зокрема до країн ЄАЕС, ЄС, КНР та інших, вам необхідно чітко дотримуватись фітосанітарних вимог країн-партнерів у міжнародній торгівлі.
Однією з вимог ЄС, яка ускладнює експорт з України певних рослин та продуктів рослинного походження, є вимога щодо наявності вільних зон від конкретних організмів для певного об’єкта регулювання. При намірі експортувати до Китаю зерно ячменю, сої, чи кукурудзи необхідно забезпечити виконання ряду фітосанітарних вимог зазначених в Протоколах фітосанітарних та інспекційних вимог, які були підписані між Генеральною адміністрацією нагляду за якістю, інспекції та карантину Китайської Народної Республіки та Міністерством аграрної політики та продовольства України. Вищезазначена інформація розміщена на офіційному сайті Держпродспоживслужби у розділі: фітосанітарія, контроль у сфері насінництва та розсадництва, фітосанітарні вимоги країн https://dpss.gov.ua/fitosanitariya-kontrol-u-sferi-nasinnictva-ta-rozsadnictva /fitosanitarni-vimogi-krayin .
З метою реалізації фітосанітарних вимог країн пропонуємо сільгоспвиробникам та експортерам встановлювати ділянки та місця виробництва, вільні від шкідливих організмів, якщо такий захід вимагає країна імпорту відповідно до ст.31 Закону України "Про карантин рослин" та "Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки" затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 04.03.2021 № 451
Для того, щоб розпочати процедуру встановлення офіційного статусу виробнику потрібно:
1.Скласти лист про бажання встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів. У листі потрібно вказати назву господарства, локацію, кількість місць виробництва, площу бажаної карантинної ділянки, назву культури, і назву карантинного організму, від якого планується зробити вільну ділянку. Цей лист надсилається до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.
2. Надати від виробника офіційну заяву про встановлення та/або підтримання офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів та пакет необхідних документів державному фітосанітарному інспектору Держпродспоживслужби в Одеській області який обслуговує відповідну територію.

Провідний спеціаліст відділу карантину рослин
Управління фітосанітарної безпеки,
Головного управління Держпродспоживслужби
в Одеській області
Юрій САЛЮК