Грип - це інфекційне захворювання, що може набирати загрозливого характеру. Проте його можна уникнути, якщо дотримуватися загальних профілактичних заходів та правил особистої гігієни. Тому хочу ще раз нагадати про цю підступну хворобу.
Грип - гостре респіраторне захворювання з крапельним механізмом передачі, яке характеризується гострим початком. Переважно проходить ураження верхніх дихальних шляхів , а також розпочинається загальна інтоксикація. Збудник хвороби - віруси, за типом вірусу А, В, С.
Джерелом інфекції є хвора людина, або вірусоносій. Виділення вірусу припиняється через 5-10 днів від початку хвороби, а максимальні титри його визначаються на другу добу після зараження. Хворий найбільш заразний в перші 3 дні хвороби. В зовнішньому середовищі вірус зберігається декілька годин. При нагріванні до 60 градусів він гине через 5- 10 хвилин, чутливий до ультрафіолетового опромінення, дезінфікуючих засобів, добре зберігається при низьких температурах. Інкубаційний період від декількох годин до 2-3 днів. Після захворювання залишається типоспецифічний імунітет строком до 1,5 року до вірусів типу А і до 4 років до вірусу типу В. Ті клітини, в які проникли віруси, через деякий час гинуть. У процесі їх розпаду звільняється велика кількість вірусів. Частина їх всмоктується, в кров викликаючи загальне отруєння організму і розноситься у різні системи і органи, що при відповідних умовах призводить до ускладнень. Значна кількість вірусів під час розмови, кашлю чи чханні, потрапляє в зовнішнє середовище на відстань 2- метрів.
Грип- хвороба, яка в переважній більшості випадків починається раптово. Людина може вказати не тільки день, а й час захворювання. Короткочасна лихоманка змінюється підвищенням температуи до 38- 39 градусів і більше. Хворий з самого початку захворювання відчуває загальну слабкість, нездужання, ломоту, та біль в руках , ногах і м′язах тіла, сильний головний біль, та біль при рухах очима.
При тяжкому перебігу хвороби можливі носові кровотечі, нудота, блювота, запаморочення, іноді втрата свідомості.
Всі названі ознаки хвороби виникають внаслідок загального отруєння організму і перед усім, нервової, та сердцево-судинної системи. Через кілька годин, а частіше на наступний день, з′являється відчуття дряпання в горлі, за грудьми , кашель, затруднене дихання.
Перш за все, хворого необхідно ізолювати в окрему кімнату, або відгородити його ліжко завісою. Лікування грипу проводять в основному дома. Госпіталізації підлягають тільки хворі з важким перебігом.
Якщо перші ознаки захворювання виникли на робочому місці, хворий повинен максимально обмежити спілкування. Під час розмови, при кашлі, та чханні, повинен прикривати рот і ніс хусточкою. Хворим на грип не можна користуватися спільними речами (рушником, посудом і інше), вітатися за руку, цілувати рідних і близьких. Догляд за хворим треба робити в марлевій масці, часто мити руки, провітрювати кімнату, проводити вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів.
Одним із основних заходів попередження та боротьби з епідемією грипу є вакцинація. Нагадую, що щеплення найбільше рекомендуються людям, які потрапляють до груп медичного та епідемічного ризику. До перщої належать особи з хронічними захворюваннями та особи віком понад 60 років.У разі захворювання у них є висока можливість клінічних ускладнень.
Представниками другої є діти та підлітки, а також особи, які перебувають у контакті з великою кількістю людей ( працівники торгівлі, транспорту, побутового обслуговування, медпрацівники, вчителі).
Вакцину можна заказати в аптеці по вул.. Соборній (в приміщенні школи)
Одним із важливих заходів при захворюванні на грип є дотримання ліжкового режиму протягом усього періоду підвищення температури і ще 2-3 дні після її нормалізації. Цей захід має велике значення в запобіганні ускладнень, особливо у осіб з серцево-судинними захворюваннями та хронічними ураженнями інших органів.
Дуже важливо, щоб харчовий раціон повністю відновлював енергетичні витрати організму. Для зняття інтоксикації та виведення отруйних речовин з організму необхідно вживати багато овочів, фруктів, зелені, доцільно використовувати потогінні чаї (малина, липа, лимон, мед).
Хворі з легким і особливо з тяжким перебігом хвороби обов′язково повинні звернутися до медичного закладу.
Грип не тільки епідеміологічна, але і соціальна проблема. Економічні збитки від грипу лише на 25% складають витрати, пов′язані з лікуванням. Основну їх частоину складають приховані витрати, які несуть підприємства та організації внаслідок тимчасової непрацездатності працівників. З урахуванням малої тривалості інкубаційного періоду (12-24) год., працівники підприємств, як правило, недооцінюють тяжкість захворювання, виходять на роботу, та інфікують інших, що призводить до спалаху грипу в колективі. Кожний неускладнений випадок захворювання веде до втрати 5 робочих днів, до того ж грип може уражати надто великий відсоток персоналу. Навіть після виходу на роботу, для відновлення первинного рівня продуктивності праці, співробітники втрачають до двох тижнів.
 
Лікар- епідеміолог
Подільського РВП ДУ «Одеський
ОЦКПХ МОЗ» смт.Саврань
Володимир САБАДАШ