У разі підтоплення помешкань, сільськогосподарських угідь, лісів, доріг існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Зарадити цьому можливо, дотримуючись простих правил гігієни.
Перш за все, необхідно звернутись до органів місцевої влади з проханням забезпечити питною водою та продуктами харчування гарантованої якості.
За відсутності привізної питної води в жодному разі не використовуйте для пиття воду з відкритих водойм та криниць тому, що внаслідок повені у ці джерела водопостачання могли потрапити із скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, полів, сміттєзвалищ хвороботворні мікроби - збудники туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів і т.д., яйця та личинки гельмінтів, цисти лямблій, дизентерійних амеб, балантидій кишковий.
У разі неможливості постачання якісної привізної води для пиття можна користуватися тільки добре прокип'яченою водою (кип’ятити не менше 10 хв).
Для господарських цілей, будь ласка, також користуйтеся тільки добре прокип'яченою водою.
Для харчування використовувати продукти гарантованої якості. При приготуванні їжі обов'язково потрібна термообробка (варіння, смаження, запікання). Овочі та фрукти необхідно ретельно мити кип'яченою водою (бажано щіткою та господарським милом), потім обдати окропом.
Перед їжею обов'язково мийте руки з милом, також можна використовувати антисептик.
Комахи (мухи, оси, комари та інші), гризуни (щури, миші) можуть бути перенощиками та носіями збудників інфекційних хвороб. Звертайтесь до відповідних закладів з проханням про знищення комах та гризунів, а також проведення дезінфекції на підтоплених територіях.
Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно:
- провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, будівельних конструкцій тощо) та перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;
- індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) в разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном, або іншим дезінфекційним засобом призначеним для цього;
- колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити, спорожнити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних дезінфекційних засобів;
- провести дератизацію в місцях можливого скупчення гризунів;
- трупи загиблих тварин та птиці зібрати і захоронити на скотомогильниках під контролем ветеринарної служби.
У разі підозри щодо розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнойників і т.д.) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування.
Бережіть своє здоров'я та здоров'я близьких людей!