Паразити це організми, які харчуються на поверхні тіла або всередині інших тварин.
Блохи і кліщі є найвідомішими шкідниками, але вони є тільки частиною всієї картини. До інших поширених паразитів належать кліщі, воші, серцеві гельмінти, а також численні шлунково-кишкові та іншіпаразити. Масштаб шкоди, якої паразити завдають здоров’ю домашніх тварин, може коливатися від невеликого подразнення до серйозних захворювань, які за відсутності лікування можуть бути призвести до смертельних наслідків. Паразити також становлять загрозу здоров’ю людини. Деякі паразити домашніх тварин спричиняють антропозоонозні інфекції – тобто такі інфекції, що можуть передаватися від тварин до людини.
Кліщі спричиняють подразнення або розвиток інфекції у місці їхнього прикріплення до шкіри тварини і займають друге місце у перенесенні захворювань людини, поступаючись лише комарам. У собак можуть виникати поодинокі ураження невеликою кількістю кліщів або масивні ураження, що ведуть до анемії, втрати ваги і навіть смерті. Кліщі переносять Babesia (найпростіший організм, який спричиняє бабезіоз або піроплазмоз), Borrelia (бактерія, яка спричиняє хворобу Лайма) та Ehrlichia Anaplasma (рикетсії, які спричиняють ерліхіоз і анаплазмоз), а також інші мікроорганізми, які можуть становити загрозу здоров’ю собаки і людини.
Профілактика паразитарних інфекцій
З розвитком ветеринарної медицини більшість паразитарних інфекцій можна попередити. Але власники домашніх тварин можуть не бути повною мірою обізнаними щодо належних заходів захисту своїх улюбленців та, в свою чергу, себе самих та своїх родин. Першим кроком є додержування заходів належної особистої гігієни, до яких належить регулярне миття рук після контакту з тваринами і перед вживанням їжі. Догляд за тваринами зазвичай допомагає знизити ризик зараження зовнішніх покривів. Для того щоб захистити людей і навколишнє середовище, важливо регулярно прибирати кал тварин, тому що більшість шлунково-кишкових гельмінтів передаються шляхом потрапляння яєць або личинок гельмінтів у кал. Окрім належної гігієни, також важливо контролювати інфекцію шляхом вживання заходів профілактики і проведення інвазії. Через те, що ризики варіюють залежно від географічного розташування, важливо проконсультуватися з ветеринарним лікарем стосовно необхідних профілактичних заходів. В цілому, важливо встановити для всіх тварин регулярну програму дегельмінтизації, починаючи з молодого віку. Лікування рекомендується проводити принаймні чотири рази на рік дорослим тваринам і частіше молодим тваринам, а також тваринам, для яких існує високий ризик зараження. Проведення вашому улюбленцю дегельмінтизації може бути пов’язано з деякими труднощами, але в цьому може допомогти існуючий асортимент ветеринарних препаратів.
Для профілактики укусів кліщів у тварин випускаються інсектицидні препарати у формі приємних на запах і смак таблеток, препаратів для точкового нанесення і нашийників. Препарати для точкового нанесення являють собою рідину в малому об’ємі, яка містить акарицид, і наносяться краплями на шкіру загривка собаки, що захищає собаку від укусів кліщів протягом періоду до 1 місяця. Нашийники, які містять акарицид, можуть використовуватися для захисту протягом періоду до 6 місяців. Профілактика укусів комарів у регіонах з підвищеним ризиком є особливо важливою: профілактика дирофіляріозу є набагато легшою за лікування, яке не є радикальним.
Начальник Савранського відділу
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Одеській області Олександр РЕКА