21.04.2022 року завідувачка сектору «Савранське бюро правової допомоги» Олена Шавловська спільно з начальником Подільського районного сектору №5 філії Державної установи «Центр пробації» Олегом Тімановським провели право просвітницький захід для осіб, які перебувають на обліку Подільського районного сектору № 5, на тему: «Злочини проти власності громадян в умовах воєнного стану».
Широкомасштабні воєнні дії на території нашої держави призвели до того, що багато людей змушені були покинути свої домівки рятуючи життя, що в свою чергу спровокувало деяких не свідомихосіб проводити «ревізію» покинутих помешкань. Серед громадян, в ЗМІ та соціальних мережах такі вчинки називають «мародерством», а осіб, що підозрюються в їх вчинені – «мародерами» вчиняючи стосовно них показові заходи впливу та суспільного перевиховання. Тож вирішили розповісти, що таке мародерство, інші злочини проти власності громадян та яка відповідальність за них існує в умовах воєнного стану.
Отже, відповідно до чинного кримінального законодавства України мародерство – це військове правопорушення, суть якого полягає у викраденні на полі бою речей поранених чи вбитих. За такі злочинні дії передбачено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Є різниця між мародерством, крадіжкою та іншими кримінальними правопорушеннями проти власності. Ця різниця полягає в місці викрадення та у тому, в кого саме вкрали.
Нещодавно вступили в дію зміни до Кримінального кодексу України згідно яких посилюється відповідальність осіб винних у вчиненні кримінальних правопорушень, що скоєні в умовах воєнного або надзвичайного стану, зокрема:
- за крадіжку (таємне викрадення чужого майна) – порушнику загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 8 років;
- за грабіж (відкрите викрадення чужого майна) – строк від 7 до 10 років;
- за розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства) – злочинцю загрожує не лише позбавлення волі на строк від 8 до 15 років, а ще й конфіскація майна;
- за вимагання (вимогу передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці) – покарання становитиме: позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна;
- за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, – не тільки позбавлення волі на строк від 5 до 8 років, а ще й позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
На завершення зустрічі організатори заходу закликали присутніх проявляти свою громадянську свідомість.
Безоплатну правову допомогу можна отримати в Савранському бюро правової допомоги за адресою 66200 Одеська обл. с.м.т. Саврань, вул. Соборна, 9 каб. 6 тел. 33103
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103