Разом з тим, незалежно від перебування на утриманні годувальника право на пенсію в разі втраті годувальника мають непрацездатні діти; непрацездатні батьки і дружина (чоловік), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатні батьки і дружина (чоловік) військовослужбовців які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Розмір пенсії залежить від доходів загиблого, причини його смерті, а також кількості людей, які були на його утриманні. Розмір пенсії матері (батьку), дружині (чоловіку), дитині загиблого військовослужбовця становить 70% від його чи її доходу і її розмір не може бути меншим, ні два прожиткових мінімуми – 4722 гривень. Якщо ж право на пенсію мають двоє і більше дітей, її розмір складає 50% від зарплати годувальника на кожну дитину. У випадку, якщо смерть померлого військовослужбовця спричинена каліцтвом, одержаним в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби, розмір пенсії складає 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї.
У разі загибелі військового чи військової, родини загиблих годувальників можуть отримати державну адресну допомогу. Ця допомога складає до 7800 гривень для непрацездатних батьків та дружини (чоловіка) та до 6100 гривень для кожного з дітей.
Родини людей, які зникли безвісти, також мають право на пенсію. Її можна оформити через місяць після того, як інформацію про зниклого внесли до Єдиного реєстру зниклих безвісти за особливих обставин.
Щоб отримати дану пенсію, родинам зниклих безвісти потрібно звернутися до Пенсійного фонду України та подати наступні документи: заяву, паспорт, ідентифікаційний код, документ, який підтверджує родинні звʼязки зі зниклим безвісти годувальником, документ про страховий стаж годувальника, витяг з Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин.
Пенсію виплачують у період, поки людина має статус зниклої безвісти за особливих обставин. Виплати припиняють після того, як місцеперебування зниклої людини встановлять і внесуть цю інформацію до реєстру.
Якщо людину, яка вважалась зниклою безвісти за особливих обставин, визнають померлою, непрацездатні члени сімʼї мають право отримати пенсію по втраті годувальника на загальних підставах.
Правом на дострокову пенсію можуть скористатись військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях та мають статус учасника бойових дій, чоловіки віком від 55 років та жінки віком від 50 років, при наявності страхового стажу: для чоловіків – не менше 25 років, для жінок – не менше 20 років.
Для оформлення пенсії до Пенсійного фонду України необхідно надати наступні документи: паспорт, документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків, документи про стаж, документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме - посвідчення учасника бойових дій та довідка про період участі у бойових діях.
Заява про призначення пенсії подається заявником до сервісного центру Пенсійного фонду України особисто або може подаватись разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.
Захисники й захисниці України, яким присвоїли звання Героя України, а також рідні захисників, яким призначили це звання посмертно, можуть отримати одноразову виплату. До членів сімʼї Героя України належать дружина (чоловік), діти та батьки. Розмір такої виплати — 50 прожиткових мінімумів, що становить 151400 гривень. Щоб отримати виплату, потрібно особисто або через вебпортал надіслати Пенсійному фонду України заяву «про нарахування грошової винагороди» з указаним номером банківського рахунку. До заяви слід долучити копії паспорта, ідентифікаційного коду та документа про присвоєння звання Герой України.