Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних бур’янів. Через свою виняткову шкодочинність, негативний вплив на здоров’я людей амброзія посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів. Під час цвітіння кожна рослина амброзії утворює мільярди пилкових зерен (пилок), які переносяться вітром на великі відстані, викликаючи у чутливих людей захворювання на поліноз: спостерігається втрата працездатності, з’являється набряк слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів, розвивається астма. В пилку амброзії містяться особливі білки – антигени Е і К. Через слизову оболонку вони потрапляють до лімфи і крові, спричиняючи захворювання. Алергени, що містяться в листі, викликають дерматити.
Цей бур’ян засмічує польові культури збіднюючи та висушуючи ґрунт. Він щільно росте на узбіччях автомобільних доріг та залізниць, берегах ставків і річок, на пустирях та інших необроблюваних землях, тваринницьких комплексів, машинних дворів, на вулицях і садибах населених пунктів.
На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (на територіях населених пунктів - навколо житлової забудови, громадських будівель, в парках, скверах, на стадіонах, спортивних майданчиках) виключено застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується механічним методом - шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.
На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії полинолистої з коренем. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру.
Розмножується бур’ян тільки насінням – самосівом, яке утворюється у великій кількості, тому бур’ян бажано знищувати до моменту плодоношення. Плодоносить – у серпні–жовтні. Добре розвинуті рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин. Насіння амброзії полинолистої зберігає схожість в грунті до 40 років і здатне проростати навіть у недозрілій формі, тому вищезазначені заходи матимуть результат при їх систематичному виконанні протягом тривалого періоду.
До знищення рослини призводить лише її викорінення, бо після підрізання стебла рослина здатна до швидкого відтворення наземної частини, причому утворює декілька продуктивних стебел. Тому скошування рослин амброзії полинолистої необхідно проводити по мірі відростання (3-4 рази за літо). Поза межами населених пунктів ефективним є застосування гербіцидів.
Зважаючи на суспільну значимість та надзвичайну шкодо чинність карантинних організмів, кожному громадянину та посадовій особі слід замислитись про природні багатства нашого краю та зробити свій внесок у їх збереження для наступних поколінь.
Власники (користувачі, балансоутримувачі) об’єктів благоустрою зобов’язані знищувати систематично і своєчасно бур’яни, об’єкти рослинного карантину та інші шкідники на прилеглих і закріплених територіях підприємств, установ та організацій усіх організаційно-правових форм, приватних житлових будинків та присадибних ділянок, а також на прилеглій до них території.
Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів. Порушення вимог відносно виконання фітосанітарних заходів щодо знищення амброзії полинолистої спричиняє за собою накладення штрафів на посадових осіб та громадян згідно статті 105 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».
ЗНИЩУЙТЕ
АМБРОЗІЮ ПОЛИНОЛИСТУ -
ЗЛІСНУ КАРАНТИННУ РОСЛИНУ-АЛЕРГЕН!
Державний фітосанітарний інспектор
Юрій САЛЮК