Відзначається він щорічно у третю суботу квітня починаючи з 1999 року, згідно з Указом Президента України. Саме в цей день була заснована Екологічна програма ООН (UNEP), яка зараз є основним організатором та ідеологом Всесвітнього дня довкілля.
Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють димом повітря мегаполісів. Головну загрозу довкіллю становить Людина – її байдужість, безкультур’я і безмежна жадібність.
Українська природа є ще однією жертвою російської агресії. Війна вплинула на кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт. Наслідки цього негативного впливу будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер. Ще одна проблема – заміновані території. Розриви мін призводять до забруднення ґрунтів важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, кадмієм, нікелем. Іноді це робить ґрунт непридатним для подальшого сільськогосподарського використання.
Від стану довкілля – чистоти повітря, ґрунту, води безпосередньо залежить здоров’я людини. Забруднене навколишнє природне середовище спричиняє тяжкі наслідки для здоров’я.
День довкілля є нагадуванням людям про особисту відповідальність за збереження та відновлення навколишнього середовища, що страждає від результатів життєдіяльності людини.
Головна мета його – проведення заходів, спрямованих на поліпшення стану навколишнього середовища (очищення водних джерел, озеленення територій, збереження заповідних об’єктів) та поширення екологічних знань задля підвищення рівня екологічної свідомості українців.
Це нагода кожному продемонструвати громадянську позицію, небайдужість до стану навколишнього середовища, зрештою, повагу та любов до рідного краю.
Щира вдячність усім небайдужим, хто знаходить час, можливість і бажання, щоб прибрати сміття, посадити дерево, навести лад у парку чи сквері, і тим самим робить неоціненний вклад в екологічне майбутнє нашої громади, своїх дітей. Чистота нашої землі – у наших руках! Зберегти красу природи, сприяти її оновленню – завдання кожної людини.
Пам’ятаймо: це наша земля, нам тут жити, тож маємо дбати про чистоту довкілля та зберегти його для нащадків.