Конгресові слухання є майданчиком відкритого і прямого діалогу між представниками центральних органів виконавчої влади, обласних військових адміністрацій, обласних рад, місцевого самоврядування, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, проектів МТД, експертів, які залучені до розробки та реалізації нової державної регіональної політики, задля порозуміння та співпраці, у тому числі в реалізації Дорожньої карти щодо вступу України в ЄС.

Організували слухання Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, Палата регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України за підтримки Швейцарсько-українського проєкту «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD.

Заступник керівника Офісу Президента України, Виконавчий секретар Конгресі місцевих та регіональних влад при Олексій Кулеба на початку зустрічі, звертаючись до учасників, наголосив, що оновлювати державні та регіональні стратегії розвитку неможливо без відновлення та обговорення підходів такого планування.

«Одне із завдань України на шляху до євроінтеграції – актуалізувати державну та регіональні стратегії розвитку, що неможливо без широкого обговорення підходів до стратегічного планування та відновлення. Також повної євроінтеграції не вдасться досягти без завершення реформи децентралізації та внесення законодавчих змін на цьому шляху. Проте я впевнений, що спільно з парламентом, урядом та органами місцевого самоврядування ми зможемо і встигнемо це зробити, відповідно до наших зобов’язань. Важливо також, що у сьогоднішніх Конгресових слуханнях беруть участь представники Європейського Союзу, експерти з країн, які вже пройшли свої євроінтеграційні процеси. Вони поділяться своїм досвідом, порадять, яким чином нам це зробити якомога швидше», – наголосив Олексій Кулеба.

 

Начальник Закарпатської обласної військової адміністрації, голова Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України Віктор Микита зосередився на важливості подальшого розвитку базового рівня місцевого самоврядування, зокрема розбудови економічної спроможності громад.

На його переконання, Україна є надійним партнером для європейських країн. Суб’єктність українських громад говорить про те, що наше суспільство функціонує правильно. Однак, за словами Віктора Микити, суб’єктність ґрунтується на економіці. 

«Коли громада не залежить від державних дотацій та субвенцій, вона може бути незалежною і в прийнятті більшості рішень. Тому важливо прагнути і розвивати фінансову спроможність громад. Цей процес кожен може бачити по-своєму, тому ми маємо напрацьовувати спільне бачення, чути, розуміти і підтримувати одне одного на шляху до практик цивілізованих європейських країн. Тоді у нас все вийде. Думаю, що найближчим часом ми будемо серед членів ЄС».

 

Джон Галлахер, керівник проєкту UCORD наголосив, що в центрі уваги України, яка рухається шляхом євроінтеграції, повинна бути Людина.

«Коли ми обговорюємо регіональний розвиток і перспективи вступу України до Європейського Союзу, легко загубитися у величезній кількості політик, правил, програм. Але, перш за все мова має йти про громади, про людей, які працюють разом, щоб створити спільне майбутнє. Цього тижня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що вступ до ЄС «вимагає важкої роботи та лідерства». Це про лідерство, яке вміє чути і цінувати голос людей, незалежно від того, хто вони і звідки. Таке лідерство відчувається тут, сьогодні, на Конгресових слуханнях. Цей захід є маяком, який нагадує нам про важливість об’єднання та обміну нашими знаннями й досвідом. SDC та Проект UCORD прагнуть підтримувати згуртовані громади та сприяти діалогу в регіонах, що робить органи місцевого самоврядування причетними до усіх майбутніх планів та дій з відновлення й розвитку територій».

Дмитро Ливч, експерт проєкту UCORD, Центр економічного розвитку зазначив, що Європейська інтеграція та економічне відновлення – це два поєднані процеси.

«Наша економіка вистояла, але збитки складають понад 400 млрд доларів. Ми не говорили про роль приватного сектору, зате багато сказали про роль ЄС і доступу до європейського ринку. Приєднання України до зони вільної торгівлі буде впливати на різні наші регіони по-різному. Суб’єктність громад починається з економіки. Але вона багато в чому залежить від того, наскільки громади готові бути учасниками процесу відновлення. Нам важлива координація громад на рівні регіонів. Над однією зі стратегій відновлення – в Одеській області – ми вже працюємо. Перед нами стоїть багато викликів. Минулоріч ми аналізували понад 20 кейсів повоєнного відновлення. Третину з них було забезпечено завдяки співпраці приватного і державного секторів».

 

Томаш Остропольські, радник з питань децентралізації і реформи публічної адміністрації Представництва Європейського Союзу в Україні зазначив, що децентралізація та регіональний розвиток займають особливе місце в процесі підготовки до вступу України до ЄС, є частиною фундаментальних засад розширення ЄС і матимуть центральну роль в цьому процесі. Він висловив сподівання, що попри війну, Україна обов’язково виконає свої зобов’язання у реалізації реформ. За його словами, багато норм у законодавстві України щодо регіональної політики втратили актуальність і саме над цим потрібно працювати та імплементувати нові розробки до законодавства щодо засад державної регіональної політики.

Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно- територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, зазначив, що в контексті європейської інтеграції збільшується роль регіонів України.

«Говорячи про євроінтеграцію, маємо усвідомлювати, що роль регіонів буде важливішою і за роль громад, і за роль центральної влади. На цьому ґрунтується європейська політика згуртованості. Тому в цьому аспекті нам і треба працювати. Глава 22 законодавства ЄС – це те, що для кожного з нас має стати дороговказом, те, по чому ми будемо працювати наступні роки перед вступом до ЄС. Також ми маємо створити дорожню карту формування в Україні політики згуртованості. Поки що її немає, і ми суттєво відстаємо у цьому питанні. Важливо, щоб майбутня дорожня карта була інтегрована і синхронізована з планом підтримки України на 50 млрд, який був анонсований Брюсселем на 2024-27 роки. Отже, у нас є строки, є гроші, залишилося виконати домашнє завдання і реалізувати зміни. Це можливо лише за рахунок синергії зусиль, в тому числі на майданчику Конгресу місцевих і регіональних влад. Під цією парасолькою нам вдасться реалізувати всі необхідні зміни. Але діяти треба швидко і синхронізовано, попри те що ми представляємо різні політичні сили, маємо різні думки і погляди. В контексті європейської інтеграції, регіональної політики всі наші чвари і непорозуміння мають лишатися за стінами. Нашим пріоритетом має бути одне – Україна спочатку виграє війну, і після того – виграє майбутнє. А майбутнє України лише у повноправному членстві в ЄС».

Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, розповіла про План відновлення України, який фокусується не тільки на процесі відбудови інфраструктури, а й на питаннях євроінтеграції. 

Радник заступника керівника Офісу Президента України Артем Гусак, розповів про новий майданчик для згуртованої комунікації та координації – регіональні офіси міжнародного співробітництва, які віднедавна працюють в усіх областях України при обласних військових адміністраціях. За його словами, офіси вже показали результат у налагодженні співпраці з іноземними партнерами. Офіси об’єднують на своїх засіданнях, координаційних зустрічах та форумах внутрішніх та зовнішніх стейкхолдерів – громади, обласну владу, агенції регіонального розвитку, громадські організації, бізнес. За територіальним та кластерним підходом офіси також влаштовують багатосторонні зустрічі з міжнародними партнерами, де їхня мета – актуалізувати потреби та давати свої пропозиції і проекти, активізувати співпрацю з регіонами-партнерами, містами-побратимами тощо.

Голова Польських Регіонів, Маршалек Західнопоморського воєводства Республіки Польща Ольгред Геблевич запропонував співпрацю Конгресу місцевих та регіональних влад для активізації міжнародного міжрегіонального співробітництва України, яке допоможе Україні стати членом ЄС.

«Мій регіон – найвіддаленіший до України. Загалом у Польщі є 16 регіонів, і кожен з них має щонайменше одного партнера в Україні. Іноді навіть більше. Мій регіон співпрацює з Миколаївською областю і зараз ми підписуємо договір про співпрацю з Одеською областю. Я думаю, було б добре заснувати співпрацю з Конгресом місцевих та регіональних влад. У нас багато спільних інтересів. Тепер наша організація регіонів є досить сильною, бо у нас є дуже багато обов’язків – від лікарень до залізниць та культурних інституцій. Ми розподіляємо європейські гроші на регіональному рівні. Завдяки європейським коштам працювати набагато легше. Це важливо, особливо зараз, коли формується майбутнє України. Україна може вчитися на нашому досвіді, яким ми радо готові ділитися».

Марина Бриль, заступниця керівника проєкту UCORD відзначила важливість обговорення широкого кола питань згуртованості та регіонального розвитку України, зазначивши, що сьогоднішні Конгресові слухання матимуть продовження у конкретних рекомендаціях для суб’єктів державної регіональної політики. За результатами слухань, Марина Бриль зазначила, що UCORD підготує узагальнюючий документ, на основі якого можна буде конкретизувати рекомендації для субʼєктів регіональної політики.

Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад В’ячеслав Негода висловив вдячність Посольству Швейцарії в Україні та Швейцарсько-українському проєкту «Згуртованість та регіональний розвиток України» за підтримку важливих змін в Україні. Він звернув увагу на ключову тезу Конгресових слухань, яка «червоною лінією» пройшла через все обговорення.

«Сьогодні в один голос звучала настанова для  побудови та реалізації дієвої державної регіональної політики, яка, серед іншого, має вирішальний вплив для членства України в ЄС і ця настанова звучала так: «Стратегічно плануйте!!! Плануйте, як генерал Залужний, а не просто куди-небудь «стріляйте». Треба вигравати бої і в регіональній політиці. А це, в першу чергу, ми повинні піднімати економіку, створювати робочі місця, ми повинні мотивувати людей розвиватися. Це величезна робота для громад і регіонів».