У світі нараховують понад 70 порід кролів, в Україні розводять близько двадцяти. У структурі поголів’я кролів за породами займають: каліфорнійська – 28 відсотків, білий велетень – 18 відсотків, сріблястий велетень – 15 відсотків, новозеландська 9 відсотків, радянська шиншила – 8 відсотків.

Неабияке занепокоєння власників кролів викликають їх хвороби. Кролі відзначаються недостатньою опірністю організму проти різних хвороботворних факторів. Однак захворювання виникають тільки тоді, коли порушуються елементарні правила профілактики розведення, утримання та годівлі тварин. Сюди входить комплекс селекційного, зоогігієнічного та ветеринарно-санітарного характеру. Селекційна робота передбачає добір і підбір міцних за конституцією та життєздатних кролів. На ремонт добирають здоровий молодняк від багатоплідних кролиць, без вад екстер’єру, вирівняних за живою масою. Зоогігієнічні заходи спрямовані на суворе дотримання умов годівлі та утримання кролів. Незадовільний мікроклімат значно послаблює резистентність організму. Особливо небезпечними є протяги, надмірна вологість, наявність шкідливих газів (аміак, сірководень). Згодовування неякісних кормів, різка зміна раціону зумовлюють масові ураження шлунково-кишкового тракту кролів, та призводять до їх загибелі. Ветеринарні фахівці інформують про основні захворювання кролів та заходи боротьби з ними.
Вірусна геморагічна хвороба кролів – висококонтагіозне, гостре захворювання. Збудник – вірус, що уражає тільки кролів. Хвороба поширюється блискавично і повсюдно. Передається вірус через корми, транспорт, одяг. Після занесення вірусу тварини гинуть через 1-4 дні. Перебіг хвороби – миттєвий. Загибель (до 90 відсотків) настає внаслідок діатезу внутрішніх органів, особливо легень і печінки. З метою профілактики рекомендується дотримуватись ветеринарно-санітарних правих утримання кролів – закритий режим кролеферми, обладнання дезинфікаційних бар’єрів та дезинфікаційних ковриків. Вакцинацію проводять після півтора місяця (після відлучення), імунітет настає на сьомий день і триває 6 місяців.
Міксоматоз. Збудник – вірус, що швидко розмножується. У кролів на різних ділянках тіла виникають пухлини – міксоми. Проявляється хвороба частіше влітку та восени. Переносниками вірусу є комахи (комарі, воші, блохи), механічними носіями можуть бути люди птиця. Смертність – до 90 відсотків. У загрозливих пунктах здорових кролів вакцинують після 45 денного віку. Імунітет настає а 9 день, триває – 9 місяців.. Єдиним способом запобігання міксоматозу та геморагічної хвороби є вакцинація. У ветеринарних аптеках продається вакцина від кожної хвороби окремо та комплексна – від двох хвороб. Прищеплювати слід тільки здорових кролів. Щеплення робиться внутрішньом’язово або підшкірно. Комплексне щеплення робиться за такою схемою – перша вакцинація відбувається у півтора місяця, якраз перед відсадженням кроленят від матері або під час відсаджування. Друга вакцинація – через 3 місяці, у віці чотири з половиною місяці. Всі наступні – через кожні шість місяців. Кроленят з однієї клітки можна вакцинувати одним шприцом на всіх, а кожну дорослу особину рекомендується прищеплювати індивідуальним шприцом. Ніяка вакцинація не дає стовідсоткової гарантії, проте суттєво знижує ризик захворювань. Варто пам’ятати, що головним, як показує практика розведення кролів, все ж залишається своєчасна профілактика та завчасне попередження захворювань.
Кокцидіоз. Захворювання викликають паразити, які відносяться до типу найпростіших. Збудник – одноклітинний паразит який називається кокцидія. Хворіє молодняк у віці 3-4 місяці. Дорослі кролі є носіями. Зараження проходить через корм і підстилку. Хвороба проявляється у вигляді чергування у кролів запорів і проносів. Тварини гинуть на 10-15 день. З метою профілактики рекомендується утримання кролів на сітчастій підлозі, суворе дотримання норм годівлі, своєчасне видалення гною. Застосування лікувальних препаратів – кокцидіовіт, фталазол та інше.
Вушна короста (псороптоз) викликається коростяним кліщем, який паразитує на внутрішній поверхні вушної раковини. У кролівничих господарствах ураження досягає 25-30 відсотків. З метою профілактики проводять щоденний огляд тварин, ізолюють хворих, проводять дезінфекцію. При виявленні вушної Захворювання органів дихання (бронхіт, риніт, запалення легень, плеврит), спричиняються застудою, що виникає внаслідок протягів, різких перепадів температури, підвищеної вологості, наявності аміаку і пилу. Частіше хворіє молодняк після відлучення. Кролі чхають, труть ніс кінцівками, дихання у них прискорене, утруднене, з носа виділяється слизовий секрет. З метою профілактики рекомендується дотримання правильного режиму годівлі, згодовування кролям якісних кормів, нові види кормів вводяться поступово, протягом 5 днів.
Захворювання органів травлення (здуття шлунку, і кишечнику, катари) виникають при поїданні кролями низькоякісних кормів, зволоженої зеленої маси, кормів, що швидко зброджуються (капуста, надмір коренеплодів), різкої зміни раціону. Тварини пригнічені, втрачають апетит, у них збільшується об’єм черева, здуття), виникає пронос. З профілактичною метою рекомендується дотримання правильного режиму годівлі, згодовування кролям якісних кормів, нові види кормів вводяться поступово, протягом 5 днів.
Пододерматит. Дуже поширене захворювання кролів за утримання кролів на сітчастій підлозі. Хворіють частіше дорослі, у яких на нижній поверхні задніх лап випадає волосся, потім утворюються сухі кірочки, на яких виникають тріщинки. Хворі тварини втрачають апетит, худнуть. З метою профілактики вибраковують хворих тварин. При селекційній роботі проводять добір за опушеністю лап.
Не всі хвороби кролів супроводжуються вираженими симптомами. І щоб не упустити з виду перші сигнали захворювання, тваринам необхідний систематичний огляд. Це роблять перед спарюванням, а також до й після окролу. Після народження кроленят на початку їх оглядають щодня, а потім – один раз на 14 днів. Більшість захворювань і методи їх лікування не дуже важкі, головне, не допустити розвитку ускладнень і вчасно вжити необхідних заходів.
Подільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області