Лептоспіроз – особливо-небезпечна інфекція з важким протіканням, що супроводжується гарячкою, інтоксикацією, ураженням судин печінки, нирок, нервової системи. Збудник лептоспірозу може уражати як людину так і тварин (худобу, собак, гризунів та інших ссавців).

Основним джерелом збудників лептоспірозу в природі є мишовидні гризуни (особливо сірі та водяні щурі), від яких заражаються лептоспірозом люди, сільськогосподарські та домашні тварини. Лептоспіри потрапляють в навколишнє середовище з сечею інфікованих гризунів або тварин. Вони досить стійкі в зовнішньому середовищі і можуть довготривалий час зберігатися у воді відкритих водоймищ (особливо з непроточною водою), вологому грунті, предметах догляду, кормах і харчових продуктах. Особливу загрозу становлять забруднені заболочені ставки та озера. Практично в усіх таких водоймах мешкають водяні щурі, ондатри, а в прибережній зоні - сірі щурі, полівки, домові та польові миші.
Зараження людини відбувається різними шляхами:
- через ушкоджену шкіру та слизові - при контакті з інфікованою водою під час купання, риболовлі, сільськогосподарських робіт на зволожених луках, рисових чеках тощо
- через шлунково - кишковий тракт - при вживанні інфікованої води для пиття, інфікованих продуктів харчування
Початок захворювання людини найчастіше нагадує грип: підвищення температури, кон’юнктивіт, болі в м’язах. Особливо характерні болі в литкових м’язах та попереку. Пізніше може додаватись жовтяниця, потемніння та зниження кількості сечі.
Від моменту зараження до перших симптомів захворювання проходить приблизно 4-14 днів.
Слід пам'ятати, що ефективність лікування від лептоспірозу значною мірою залежить від своєчасного розпізнання хвороби.
Для попередження захворювання слід дотримуватись таких правил:
- не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;
- уникати купання у водоймищах, із стоячою водою, береги яких зарослі кущами, або які використовуються для водопою сільськогосподарських тварин;
- дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не вживати їжу, не палити під час роботи;
- фляжне молоко вживати тільки кип’яченим;
- захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів. Проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях утримання худоби.
Лептоспіроз дуже небезпечна хвороба, що може привести до смерті хворого. Тому дуже важливо при появі перших проявів негайно звернутись до лікаря.
Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя!
Подільський районний відокремлений підрозділ
ДУ «Одеський обласний центр
контролю та профілактики МОЗ України»