Заклики про заборону піротехніки у новорічну ніч лунали ще з 2014 року через початок війни. Проте із повномасштабним вторгненням кількість вимушених переселенців, яким довелося рятуватися з-під обстрілів, а також військових зросла в рази. Тому у серпні 2022 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт, який забороняє продаж, передачу та використання феєрверків, зокрема салютів і петард, застосування їх до тварин, а також проведення будь-яких заходів із використанням піротехніки та вибухових речовин.
Яке покарання передбачене за використання та продаж піротехніки:
• порушення порядку провадження господарської діяльності (стаття 164) передбачає штраф від 17 до 34 тисяч гривень з можливою конфіскацією піротехнічної продукції та засобів її виготовлення.
• за порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів (стаття 195-6) доведеться сплатити від 1020 до 1700 гривень з конфіскацією піротехнічних засобів.
• порушення правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях (стаття 182) понесе за собою штраф розміром від 85 до 255 гривень а для посадовців чи підприємств від 18 607 до 37 215 гривень.
• якщо ж дії порушника чи порушниці кваліфікують як хуліганство (це стаття 296 вже Кримінального кодексу), то за це доведеться сплатити штраф від 17 до 34 тисяч гривень або ж отримати арешт до шести місяців, або обмеження волі до п’яти років.
Першочергово справа не просто у порушенні заборони, а в тому, як більшість людей можуть сприйняти ці салюти та петарди. Піротехніка зараз – це не про святкування. Це нагадування про вибухи. Мільйонам людей в Україні й без того психологічно складно переживати війну. Тому закликаємо подумати про цих громадян і обійтися без піротехніки. Після Перемоги запускатимемо салюти разом.