Сказ- особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Відноситься до інфекційних природно-вогнищевих захворювань вірусної етіології. Ця хвороба характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Людина може заразитися через: укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини тварини на слизові оболонки людини. У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки –з поміж свійської фауни, а в дикій природі – лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
ЯКЩО ВАС УКУСИЛА ЧИ ЛИЗНУЛА БЕЗПРИТУЛЬНА АБО ДИКА ТВАРИНА- НЕГАЙНО ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ЛІКАРЯ!!! ЗВОЛІКАННЯ МОЖЕ КОШТУВАТИ ЖИТТЯ.
Інкубаційний період триває від декількох днів до 1 –го року і більше ( в середньому 1-2 місяці). Тривалість його залежить від низки факторів: місця, кількості й глибини укусу (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом), кількості й активності вірусу, що потрапив у рану, віку постраждалих (діти вразливіші за дорослих). Після проникнення через пошкоджену шкіру чи слизову оболонку вірус сказу переміщується по нервовим закінченням у напрямку центральної нервової системи. В слині вірус зберігається до однієї доби, в гниючому матеріалі до 15 діб, в замороженому стані – більше 2-х років.
Початкові симптоми сказу-підвищення температури та біль, незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
Є дві форми цього захворювання- активний і паралітичний сказ. Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія ( боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.
На паралітичний сказ припадає близько 30 відсотків усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню і з легшим перебігом. М′язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома і настає смерть.
Постраждалі від укусів , та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися до лікаря для отримання невідкладної допомоги. При можливості необхідно самостійно промити рану значною кількістю мильної води, краї рани змазати 70- градусним спиртом або 5 процентним розчином йоду і накласти асептичну суху пов′язку та обов′язково звернутися до мед закладу.
Необхідно пам′ятати, що тварин, які нанесли укуси , треба ізолювати і проводити за ними 10- денний ветеринарний нагляд. Категорично забороняється знімати шкури із тварин, підозрілих на захворювання, і полеглих.
• Для лікування людей застосовується антирабічна вакцина та імуноглобулін, які є абсолютно нешкідливими для людини. Тільки лікар може оцінити ризик можливого зараження і призначити курс імунізації. У жодному разі не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його: це може привести до трагічних наслідків. Щоб захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька правил: дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин, та щорічно в обов′язковому порядку проводити профілактичні щеплення проти сказу,
• у випадку змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин обов′язково звернутися до вет. фахівця для встановлення спостереження за нею.
• не слід підбирати в лісі, на вулиці диких і бездоглядних домашніх тварин.
• не слід позбавлятися від тварини, яка вас покусала або подряпала. За нею має бути встановлене десятиденне спостереження.
ПАМ′ЯТАЙТЕ!!! ВАШЕ ЗДОРОВ′Я У ВАШИХ РУКАХ! ДБАЙТЕ ПРО НЬОГО!
ЛІКАР-ЕПІДЕМІОЛОГ.
 
ПОДІЛЬСЬКОГО РВП ДУ « Одеський
ОЦКПХ МОЗ» смт. Саврань                                           Володимир САБАДАШ