З огляду на положення статті 18 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі – Закон) електронне посвідчення ветерана (далі – е-посвідчення ветерана) та посвідчення ветерана є документом, що підтверджує статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни, члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України, постраждалого учасника Революції Гідності.
Е-посвідчення ветерана та посвідчення ветерана мають однакову юридичну силу та використовуються на території України для підтвердження відповідного статусу, отримання пільг, гарантій та компенсацій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 затверджено Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни та зразки посвідчень ветеранів війни.
Постанова Кабінету Міністрів України від 16.02.1994 № 94 “Про порядок надання пільг, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” містить додаток “Перелік документів, на підставі одного з яких надаються пільги, передбачені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі – Перелік № 94).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2024 № 1420 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо використання витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни для отримання пільг деякими категоріями осіб” (далі – Постанова № 1420) Перелік № 94 доповнено новим документом – витягом з Єдиного державного реєстру ветеранів війни (далі – витяг з ЄДРВВ), оформленим відповідно до вимог пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 700.
З урахуванням зазначеного документами, на підставі яких органи Пенсійного фонду приймають рішення про призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, є:



Хто із членів сім’ї пільговика може звернутися з питання надання пільг
для включення інформації до Реєстру осіб, які мають право на пільги (далі – Реєстр пільговиків) – законний представник або дієздатний повнолітній член сім’ї пільговика, на якого поширюються пільги, якщо пільговик із поважних причин (військова служба, хвороба, інвалідність тощо) самостійно не може звернутися (Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (далі – Положення № 117);



Які документи подаються членом сім’ї пільговика
1. для включення до Реєстру пільговиків інформації про пільговика членом сім’ї пільговика відповідно до пункту 5 Положення № 117 подаються такі документи:


копії документів, які підтверджують родинний зв’язок із пільговиком, або копії документів, що підтверджують законність представлення інтересів пільговика;

2. для призначення пільг ветерану війни, відомості про якого включені до Реєстру пільговиків, членом сім’ї подається заява, у якій зазначаються, зокрема реквізити документа, що дає право на пільги, на підставі якого внесено інформацію до Реєстру пільговиків.
3. для включення інформації до Реєстру пільговиків і надання пільг за експериментальним проектом подається заява за спрощеною формою, у якій зазначаються, зокрема реквізити документа, що дає право на пільги.
Форми заяв наразі допрацьовуються в частині надання можливості їх подання членами сімей ветеранів, які перебувають в полоні, за відсутності е-посвідчення ветерана або посвідчення ветерана, але за наявності інформації про статус пільговика в ЄДРВВ та відповідного витягу з нього.
Територіальні органи Пенсійного фонду України за зверненням члена сім’ї ветерана війни вживають заходи для включення інформації до Реєстру пільговиків та надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу ветерану війни, що набув статусу після потрапляння в полон.
4. для виплати призначених пільг на банківський рахунок члена сім’ї подаються:



Приклади звернень
Звертається дружина учасника бойових дій, який перебуває на військовій службі і не може сам звернутися, пільги не отримував.
У такому разі вона має подати:


У заяві зазначаються реквізити банківського рахунка пільговика, на який перераховуватимуться кошти пільг.
Звертається непрацездатна мати військовослужбовця, який перебуває в полоні, з питання взяття на облік сина як ветерана війни та надання пільг. Син заявниці не отримував посвідчення учасника бойових дій, але дані про нього є ЄДРВВ, мати і син зареєстровані за однією адресою.
Заявниця має подати:


У заяві зазначаються реквізити банківського рахунка пільговика, на який перераховуватимуться кошти пільг.
Також заявниця подає заяву довільної форми про виплату коштів пільг на її банківський рахунок у зв’язку з перебуванням сина в полоні.
Звертається дружина учасника бойових дій, який зник безвісти, з питання переведення виплати призначених пільг з банківського рахунка пільговика на її банківський рахунок (Постанова № 1420).
При цьому заявниця надає:


